Co zrobić, aby mój blog był bardziej popularny? Zwiększenie oglądalności oraz zasięgów DARMOWYMI sposobami.
Cześć dziewczyny!
Każda z nas blogerek chce, aby jej strona była często odwiedzana i chętnie czytana. Nie wierzę, że nie marzy się Wam większe grono obserwatorów, lepsze statystyki czy unikatowe komentarze do wpisów. Czasami, pomimo że autor ma sporo ciekawych pomysłów, dobrze pisze i robi profesjonalne zdjęcia, to ma słabsze wyniki od innych blogów. Od czego to zależy? Czy my mamy jakiś wpływ na nasze zasięgi? Wskazówki na te pytania, znajdziecie w dzisiejszym wpisie.
Co zrobić, aby mój blog był bardziej popularny?
Jak zwiększyć popularność bloga? Jak zwiększyć zasięg? Jak zwiększyć oglądalność?
1. Poprawne teksty
Choć wydaje się to być banalne, postanowiłam umieścić ten punkt jako pierwszy. Skoro już zabieramy się za pisanie bloga, to powinniśmy pokazać swoim czytelnikom, że nam zależy na ich czasie, na tych chwilach, które poświęcają na czytanie naszych wypocin. Publikując tekst z błędami ortograficznymi czy literówkami, okazujemy w ten sposób nasze niedbalstwo. Sami doskonale wiecie, że czytając teksty z "bykami" odczuwamy lekką niechęć do dalszej lektury. Warto więc po zakończeniu tworzenia wpisu, zajrzeć na niego jeszcze raz najlepiej w wersji podglądowej. Czytając po raz kolejny ten sam tekst, wyłapiemy to, co w nim nie gra. Jeśli chodzi o błędy ortograficzne i interpunkcyjne, tutaj z ratunkiem przychodzą różne strony. Ich zadaniem jest autokorekta naszego wpisu i sugestia poprawy. Osobiście polecam languagetool, możemy zainstalować go w swojej przeglądarce Chrome.
2. Zasady SEO przy tworzeniu tekstów
Na temat pozycjonowania SEO chciałabym stworzyć oddzielny wpis. Jest to dość obszerny temat, więc dziś w wielkim skrócie to, co jest najważniejsze. Warto zamieścić w swoim wpisie nagłówki o różnych poziomach. Cały tekst staje się wtedy bardziej przejrzysty, a czytelnik z łatwością wyszuka potrzebne informacje. Zazwyczaj jest tak, że jeśli szukamy czegoś bardzo szybko, to nie mamy ochoty czytać całego wywodu. Podobnie działają akapity i różne wypunktowania. Pozwalają na szybkie znalezienie informacji w całym wpisie, ze względu na to, że po prostu rzucają się w oczy. Istotna w SEO jest nazwa zdjęcia, które zamieszczamy we wpisie. Aparat, którym je wykonujemy, zapisuje je zazwyczaj w stylu "DSC_155". Warto to zmienić w programie przed dodaniem zdjęcia. Wiele osób wyszukuje informacji poprzez Google Grafikę. Warto dodać jeszcze "słowa kluczowe" dotyczące naszego wpisu w okienko "Opis na potrzeby wyszukiwania". Znajdziecie go zaraz pod przyciskami "Opublikuj", "Zapisz", "Podgląd", "Zamknij", w ustawieniach posta.
3. Wygląd bloga
Jest to niezwykle ważna kwestia. Ile razy zdarzyło się Wam ocenić stronę po samym wyglądzie? Jeśli była brzydka, po prostu ją opuszczaliście, natomiast jeśli przykuła Wasz wzrok, przeczytaliście choć kawałek? U mnie często się to zdarza. Jeśli szukam konkretnej informacji i strona jest mało przejrzysta, zaśmiecona to po prostu wychodzę i klikam w kolejny link. Ułamek sekundy wystarcza, aby ocenić bloga. Najistotniejszą cechą, o której musimy pamiętać zawsze, jest przejrzystość. Tutaj dużą rolę odgrywa tło. Nie może być ono za ciemne. Pamiętajcie, że czytelnicy najbardziej lubią białe lub bardzo jasne tła i ciemny tekst. Najlepiej, jeśli będzie w jednolitym kolorze.
4. Media społecznościowe
W ostatnim czasie na popularności zyskał portal Instagram. Sporo blogerek przerzuciło się na kontynuowanie swoich recenzji o kosmetykach, modzie czy innych zainteresowaniach właśnie tam. Sama prowadzę konto na Bloggerze oraz na Instagramie. Tutaj dodaję wpisy raz na jakiś czas, są one bogate w treść, zawierają sporo zdjęć. Na IG wrzucam zazwyczaj fotkę wraz z krótkim opisem zachęcającym obserwujących do odwiedzenia postu na blogu. Bardzo cenię sobie IG przede wszystkim za InstaStory. Mogę być w ciągłym kontakcie ze swoimi obserwatorami oraz prowadzić prywatne dyskusje dotyczące tego, co właśnie tam umieściłam. Uwielbiam to, że możemy tworzyć ładne dla oka grafiki poprzez dodanie różnych gifów czy rysowanie pędzlem. Sporo osób zakłada także popularne jakiś czas temu fan page na Facebook'u. Nie wiem jak Wy, ale ja rzadko tam zaglądam.
5. Serwisy zrzeszające blogi
W tych miejscach pozwalasz na odkrycie swojego bloga przez innych blogerów. Kiedy dodajesz nowy wpis, automatycznie zostaje on publikowany na tej stronie. W ten sposób osoby, które mają tam konto, zobaczą post w nowościach, czy też będą mogły wyszukać Twój blog dzięki kategoriom wpisów. Sama mam dość sporo nowych odwiedzających właśnie z tego typu serwisów. Najpopularniejsze serwisy to zblogowani oraz bloglovin.
6. Reklama
To słowo bardzo szeroko pojęte... Możemy wykupić za pieniądze reklamę, która będzie promowała naszą stronę. Niestety są to spore koszty, których zazwyczaj początkujący blogerzy, którzy traktują swojego bloga jako hobby, nie są w stanie wrzucić w budżet. Nie oszukujmy się, większość moich czytelników to osoby, które prowadzą swoje strony nie dla pieniędzy, tylko z pasji i zainteresowań. Jak to wykorzystać? W bardzo prosty sposób. Obserwując blogi, odwiedzając je i dokładnie czytając wpisy. Zamieszczając ciekawy, wyczerpujący komentarz do posta na danym blogu z całą pewnością zwrócisz uwagę autora i nie tylko. Sama po sobie wiem, że czytając wpisy na moich ulubionych blogach, chętnie zaglądam również do komentarzy. Zazwyczaj odwiedzam profile tych, które są ciekawsze i "mądrzejsze". Pamiętajcie jednak, aby nie zostawiać linków. Wiele osób po prostu to denerwuje.
Co sądzicie o tym wpisie?
Czy uważacie, że jest on pomocny?
Chcielibyście więcej tego typu postów?
Dajcie znać!
7 komentarze
Fajne porady:)
OdpowiedzUsuńŚwietny post. Dla mnie seo i pozycjonowanie do czarna magia :D
OdpowiedzUsuńOjj te poprawne pisanie jest dla mnie istotne. Jestem bardzo wyczulona właśnie na błędy ortograficzne i literówki. Odechciewa mi się czytać jakiś post, jak widzę tam same byki. Tak samo ogólny wygląd bloga jest dla mnie ważny, liczy się estetyka :)
OdpowiedzUsuńzofia-adam.blogspot.com
Jakość treści czy zdjęć jest bardzo ważna :) Podobnie estetyczny wygląd bloga :)
OdpowiedzUsuńBardzo pomocny wpis 🙂
OdpowiedzUsuńSama chętnie skorzystam z tej strony do sprawdzania błędów-dziękuję 😘
Pozdrawiam
Lili
Chętnie poczytam wpis o SEO, bo wpisów o szablonach, reklamach i mediach na blogerze jest sporo a o SEO mało osób jednak mówi, muszę nadrobić temat
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, MAda
Prawda, tekst jest bardzo ważny – wiele osób zwraca uwagę na błędy :).
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny. Zachęcam do komentowania oraz obserwowania mojego bloga. Jest to dla mnie ogromna motywacja do dalszego pisania. :)