Cześć dziewczyny!
Czy wiesz, co oznaczają te wszystkie cyfry, skróty i znaki graficzne na odwrocie kosmetyku? Czy w ogólne zwracasz na nie uwagę? Jeśli nie, to w dzisiejszym wpisie dowiesz się, dlaczego są one tak ważne. Oprócz składu produktu, czyli słynnego INCI warto zagłębić się również w inne informacje, jakie producent umieścił na opakowaniu.
Co znajdziemy na etykiecie kosmetyku?
Jak czytać etykietę kosmetyku?
- Termin ważności produktu - najczęściej spotykanym znakiem, który informuje nas o dacie przydatności to symbol "otwartego słoiczka", czyli tak zwany SYMBOL PAO. Pod grafiką znajduje się zazwyczaj podpis np. "6M", "9M" czy "12M". Oznacza to, że kosmetyk jest ważny przez tyle miesięcy ile wynosi liczba przed "M", od otwarcia produktu. Można sobie to łatwo skojarzyć i zapamiętać. Grafika otwartego słoiczka = data ważności od otwarcia kosmetyku. Taka taktyka stosowana jest przy produktach, których termin ważności to 30 lub więcej miesięcy. Jeżeli kosmetyk ma krótszą datę niż 30 miesięcy, należy dokładnie podać dzień/miesiąc i rok, do kiedy powinno się wykorzystać produkt.
- Ilość nominowana produktu - jest objętość, masa, waga netto. Podawana w gramach lub mililitrach. Nie znajdziecie takiej informacji na kosmetykach z gramaturą większą niż 5ml i 5g oraz na próbkach.
- Nazwa handlowa kosmetyku, producenta oraz adres - tutaj może być więcej niż jeden adres. Jednakże choć jeden powinien być wyróżniony, bo to właśnie pod nim przechowuje się dokumentacje, receptury i wyniki badań kosmetyku. Jeżeli został wyprodukowany poza UE, należy podać państwo, z jakiego pochodzi.
- Funkcje produktu - krótki opis, zawierający działanie kosmetyku.
- Numer partii - najczęściej przedstawiany jako data, wytłoczony numer lub zakodowany w kodzie paskowym. Jest on pomocny, podczas identyfikacji danego produktu np. kiedy klient składa reklamację.
- Znak "Zielony punkt" - Nie jest to obowiązkowy symbol. Producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.
- Znak "e" - Kolejny nieobowiązkowy symbol. Potwierdza on, że podczas pakowania stosowano system kontroli wewnętrznej ilości produktu w opakowaniu
- Symbol "Ręki i książki" - oznacza, że dodatkowe informacje zostały zawarte na ulotce, dołączonej w opakowaniu.
- Szczególne środki ostrożności - są umieszczane, kiedy w składzie znajduje się składnik, który może np. podrażniać. Wtedy przykładowo umieszcza się informację: "Unikać kontaktu z oczami".
- Znak UVA - oznacza on, że kosmetyk jest skuteczny na promieniowanie UV. Stosowany zazwyczaj wyłącznie na produktach do ochrony przeciwsłonecznej np. filtrach SPF.
- Znak "Królik na tle trójkąta" - oznacza, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Jak wiadomo, istnieje odgórny zakaz testów na zwierzętach.
19 komentarze
Wpis niezwykle przydatny, zapisuje cały artykuł bo coś czuje, że jeszcze do niego wrócę
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Mada
Bardzo pomocny dla mnie wpis :)
OdpowiedzUsuńja staram się wybierać mazidła bez parafiny:)
OdpowiedzUsuńJa zawsze dokładnie czytam składy, jak kosmetyk ma parabeny, to już wiem, że nie dla mnie:)
OdpowiedzUsuńZawsze czytam etykiety, ale nie zawsze znam wszystkie oznaczenia, więc bardzo przydatny wpis😊
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne porady, zawsze czytam :)
OdpowiedzUsuńMega przydatny post. Bardzo dziękuję
OdpowiedzUsuńTrzeba praktyki, aby nauczyć się szybko i sprawnie czytać etykiety ; ) Przydatny wpis
OdpowiedzUsuńPozdrawiam : )
Znam wszystkie symbole, choć tak szczerze, rzadko czytam wszystko dokładnie.
OdpowiedzUsuńSzczerze, to dopiero teraz dowiedziałam się o znaczeniu tego znaczka ze słoiczkiem :D Dzięki! Bardzo przydatna informacja
OdpowiedzUsuńzofia-adam.blogspot.com
Większość znaków znam :D Ale fajnie, że wyjaśniłaś co oznaczają :)
OdpowiedzUsuńna zuzywam te co juz mam a troche tego jest;)
OdpowiedzUsuńFajne, przydatne porady 😉
OdpowiedzUsuńDowiedziałam się właśnie co oznacza symbol e :) Przydatny post :)
OdpowiedzUsuńCiekawy post :)
OdpowiedzUsuńPraktyczny post :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
https://artidotum.blogspot.com/
O tym wszystkim wiedziałam, ale warto sobie utrwalić wiadomości, aby o tym nie zapomnieć :D
OdpowiedzUsuńZnałam te oznaczenia, ale dla wielu osób na pewno będzie to bardzo przydatny wpis :)
OdpowiedzUsuńDobry post, znacznie lepsze są takie posty niż te, któe mówią by czytać skład nie mając pojęcia jak dan yskladnik reaguje ze sobą ;p
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny. Zachęcam do komentowania oraz obserwowania mojego bloga. Jest to dla mnie ogromna motywacja do dalszego pisania. :)